Powered By Blogger

czwartek, 6 października 2011

(K)sięgowemu (C)entralizmowi mówimy: NIE – zakończenie

Sesyjne obserwałki Ogonka

Co by było gdyby?

Projekt uchwały w sprawie utworzenia zamkniętych obwodów głosowania do wyborów parlamentarnych w szpitalach przy Mossora i Nysańskiej i więzieniu przy Chrobrego wywołał aktywność Mieczysława Niedźwiedzia (PIS), pytającego co by było gdyby Rada Miejska tej uchwały nie podjęła.
Sekretarz Miasta Krystyna Nowakowska Bider odpowiadała, że to obowiązek wynikający z kodeksu wyborczego. Radni jednogłośnie uchwałę podjęli.
Następny, wprowadzony na sesji do porządku obrad jako dodatkowy projekt uchwały, dotyczący skargi mieszkanki komunalnego mieszkania na dyrektora ZNM z powodu odcięcia instalacji gazowej do czasu wykonania nowych przewodów wentylacyjnych, wywołał uwagę Jacka Niesłuchowskiego (PO) o błędzie w przywołanej podstawie prawnej uchwały. Skargę radni uznali za bezzasadną. Identycznie potraktowali skargę mieszkanki starającej się o przydział mieszkania do remontu.
Ostatni z dodatkowych projektów uchwał w sprawie skargi na burmistrza, z powodu zdaniem skarżącego się niesłusznego poboru opłaty targowej od eksponowanych przed stałym punktem sprzedaży akcesoriów cmentarnych na ulicy Starobrzeskiej, dyskusji nie wywołał i radni, choć niejednogłośnie uznali, że skarżący się racji nie ma.

Odpowiedź na interpelację musi być!!!

Rozpoczynając odpowiedzi na interpelacje radnych, odpowiadając Jackowi Niesłuchowskiemu (PO) wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk przeprosił za to, że niektórzy radni takich odpowiedzi nie otrzymali i stwierdził, że nie może być tak by odpowiedzi nie otrzymywali. Zwrócił uwagę, że radni czasem nie uznają ustnej odpowiedzi i domagają się w związku z tym pisemnej. Radny i Wojciech Komarzyński (PiS) usłyszeli, że na usuwanie dziur w ulicach i chodnikach, co ma trwać do 30 listopada zaplanowano 130 tys. zł i obecnie nie można wskazać, jaka część tej kwoty wykorzystana będzie na spornych ulicach, które zdaniem burmistrza powinny być utrzymywane przez powiat, co dotyczy również dziurawej jak ser szwajcarski Kombatantów. Na piśmie radny ma uzyskać odpowiedź, dlaczego przesunięto piaskownicę na placu zabaw przy Kardynała Wyszyńskiego, pozbawiając ją jednocześnie płotka, ograniczającego dostęp do niej psów. Wie już także, że dyrektorzy szkół mają zamiar skorzystać z programu „Owoce dla szkół”. Miasto planuje organizację „Dnia bez samochodu”, co było przedmiotem kolejnej jego interpelacji.

Stadion poprawiany

Mieczysław Niedźwiedź (PiS) a także Jarosław Rudno – Rudziński (PO) usłyszeli, że właśnie w czasie sesji trwa z udziałem wykonawcy odbiór robót poprawkowych nawierzchni na stadionie, na której obserwowano olbrzymie kałuże. Przy okazji Jacek Juchniewicz (PiS) dowiedział się, że tablica wyników na stadionie jest sprawna, jej włączenie to rola organizatora imprezy, podobnie jak plakatów na mieście informujących o tejże.
Edward Bublewicz (SLD) wie, że zostanie wzięta pod rozwagę jego sugestia oznakowania przejść dla pieszych do placówek handlowych przy cmentarzu na Starobrzeskiej i pomiędzy placami targowymi na Trzech Kotwic.
Jackowi Juchniewiczowi (PiS) wiceburmistrz odpowiedział natomiast, że jego postulat zamknięcia szlabanem wjazdu do Parku Wolności od ulicy Kilińskiego musi być zgłoszony w zespole ruchu drogowego starostwa i ten wniosek burmistrz przyjmuje.

Radny Niedźwiedź żartuje?

Pisemnie po rozpoznaniu sprawy odpowie burmistrz Mieczysławowi Niedźwiedziowi (PiS) o możliwości usunięcia dziur w drodze dojazdowej do kompleksu firm przy Starobrzeskiej. Wiceburmistrz podziękował też radnemu za sugestię poprawy wyglądu budynku Urzędu Miasta przy Robotniczej, chociaż jego zdaniem to ma dwie strony. Z jednej faktyczna potrzeba remontu, a z drugiej zarzut, że burmistrz dba o siebie, mimo iż istnieje szereg innych obiektów publicznych wymagających takich remontów. Jako żart potraktował wiceburmistrz interpelację, w której radny żądał właściwego odbioru robót drogowych, gdyż jego zdaniem stan dróg po remontach jest gorszy niż przed nimi. Tablice z napisem „Nareszcie Brzeg” przy wjazdach do miasta będą sukcesywnie naprawiane i uzupełniane, dowiedział się też radny. Natomiast sprawa braku miejsc w żłobku i związanej z tym odpowiedzi burmistrza, w której odpowiedzialnością za to obarczył także Radę Miejską, będzie przedmiotem obrad komisji oświaty.
Informację o ilości koncesji na sprzedaż alkoholu radny Wojciech Komarzyński (PiS) uzyska na piśmie, podobnie jak takąż o zabezpieczeniu przeciwpowodziowym wyspy.
Jan Hawrylów (PO) usłyszał, że urządzenia na placu zabaw w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi są przeznaczone dla dzieci od szóstego roku życia, a nawet mniejszych, a nie jak twierdził radny powyżej 9 lat.

Dotacji na salę gimnastyczną nie ma

Ministerstwo nie przyznało w tym roku dotacji na budowę sali gimnastycznej w SP nr 5, ale w tej kadencji będziemy starać się ją wybudować, usłyszała Nadzieja Nawrocka (SLD). Dowiedziała się też, że dwukrotnie przeprowadzone zostało odkomarzanie i jeśli będzie potrzeba znajdą się pieniądze na przeprowadzenie kolejnego. Natomiast jej sugestia, by sprawdzić, czy możliwe jest dostosowanie kryteriów przyznawania stypendiów socjalnych do rzeczywistości nie może być zrealizowana, gdyż są one określone w ustawie i rady gmin, jako organy stanowiące nie mają uprawnień, by to zmieniać.
Wszyscy interpelujący w sprawie remontu ulicy Reja, w tym Jan Pikor (TRZB) sugerujący monitowanie sądu w tej sprawie, odpowiedź mają dostać pisemną.
Były właściciel warzywniaka przy Sucharskiego ma do końca września usunąć fundament pod rygorem wykonania zastępczego na jego koszt, to odpowiedź na interpelację Pawła Koryckiego (TRZB).

Kosztowne wojaże burmistrza?

W sprawie zamontowania ekranów akustycznych przy ulicy Platanowej prowadzone są rozmowy, brzmiała odpowiedź na interpelację Barbary Mrowiec (PO). Zauważone nieprawidłowości w ułożeniu bruku na Placu Dworcowym będziemy zgłaszać do PKP, ale to oni są właścicielem terenu i nie możemy nakazać im konkretnych działań. Radna dowiedziała się też, że w czasie składania interpelacji Mieczysław Niedźwiedź (PiS) wyjaśnił, że chwasty na chodniku przy punkcie przedszkolnym na Konopnickiej są wykaszane, natomiast sprawa parkowania samochodów na skręcie z ulicy Kusocińskiego na Sportową czeka na decyzję zespołu ruchu drogowego starostwa.
Czyje są balustrady przy sądzie Bożena Szczęsna (SPP) dowie się pisemnie. Służby miasta zwrócą się do dzierżawcy terenu przy Kusocińskiego po byłej cegielni, by wykosił porastające tenże chwasty.
Na piśmie Jarosław Rudno – Rudziński ma dowiedzieć się, ile razy w tym roku burmistrz wyjeżdżał za granicę, ile to kosztowało i jakie są korzyści dla miasta z tych wyjazdów.
Pismo rodziców uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w sprawie zbyt licznych klas przewodniczący RM Mariusz Grochowski (PiS) przekaże wiceburmistrzowi, brzmiała tegoż odpowiedź na interpelację przewodniczącego RM.
Przewodniczący RM Mariusz Grochowski (PiS) odpowiedział natomiast Jackowi Niesłuchowskiemu (PO), że Rada Miejska nie miała obowiązku zajmować się skargą przewodniczącego zarządu wspólnoty mieszkaniowej na działalność prezesa spółki MZMK.
I na tym te obserwałki kończę. Na następne z sesji 30 września, której obrady odbędą się na stadionie, zapraszam w październiku. Do przeczytania.

0/21 Rady Miejskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz