Powered By Blogger

czwartek, 12 sierpnia 2010

Jaki burmistrz, taka odpowiedź?

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 15 lipca 2010 r. zgłosiłem kilka interpelacji. Poniżej odpowiedź, jaką uzyskałem pisemnie. W sprawie rzecznika prasowego burmistrz, odpowiadając dokonał swoistej manipulacji, łącząc treść mojej interpelacji z moją reakcją na odmowę odpowiedzi przez wiceburmistrza Stanisława Kowalczyka.
Dopiero bowiem gdy nie doczekałem się odpowiedzi i zadałem proste pytanie, czyli kto pełni od 1 kwietnia 2010 r. obowiązki rzecznika prasowego, w rezultacie czego usłyszałem, że burmistrz Wojciech Huczyński, pozwoliłem sobie na wypowiedź, jaką burmistrz przytacza jako drugie zdanie mojej interpelacji. Słowa curiosum użyłem nie dla określenia sytuacji braku rzecznika prasowego w ogóle, ale sytuacji, w której burmistrz nie powierza nikomu pełnienia obowiązków rzecznika, lecz sam monopolizuje dostęp dziennikarzy do informacji, dotyczących jego działalności oraz podległego mu Urzędu Miasta. Ta sprawa ma zresztą swój ciąg dalszy, ale będzie to treścią następnego posta.



BURMISTRZ Miasta Brzegu
województwo opolskie
Brzeg dnia 28.07.2010 r
OR.I-0057-7/10
Pan Andrzej Ogonek
Radny Rady Miejskiej Brzegu
W związku z Pańską interpelacją zgłoszoną na sesji Rady Miejskiej w dniu
15.07.2010 roku poniżej udzielam odpowiedzi.
Interpelacja:
„Zapytał, kiedy Pan Burmistrz przewiduje powołanie Rzecznika Prasowego i kto obecnie pełni te obowiązki? Dodał, że prosi, aby ta odpowiedź padła dzisiaj, gdyż nie wymaga ona szukania i gromadzenia danych." „Radny Andrzej Ogonek stwierdził, że wobec tego gratuluje takiej sytuacji w mieście, kiedy jedyną osobą, która może udzielić jakiś informacji w imieniu Urzędu Miasta jest Burmistrz, jest sytuacja rzędu kuńozum, nie spotykanego w cywilizowanym kraju."
Uprzejmie informuję Pana, że wygłoszona teza dotycząca udzielania informacji jedynie przez Burmistrza Miasta w imieniu Urzędu nie dotyczy Miasta Brzegu. Nawet w czasach kiedy Rzecznikiem Urzędu Miasta był pan Sławomir Mordka, nie był on jedynym upoważnionym do udzielania informacji w imieniu Urzędu Miasta. W czasie jego nieobecności udzielanie informacji nawet podczas nieobecności Burmistrza Miasta nie uległa pogorszeniu. Ponadto chciałbym Pana poinformować, że w wielu gminach miejskich nie ma rzecznika. I tak na 30 gmin miejskich w kolejności alfabetycznej nie ma rzecznika, w 21. Tak więc sytuacja jest spotykana w cywilizowanym kraju. Chyba, że opiera się Pan na innej definicji słowa „cywilizowany kraj" według, której do tej grupy nie zalicza Pan Polski.
1.Aleksandrów Kujawski (m, KP) - brak
2.Augustów (m, PL) - brak
3.Bartoszyce (m, WM) - brak
4.Bełchatów (m, ŁD) -jest
5.Będzin (m, ŚL) - jest
6.Biała Podlaska (m, LB)- brak
7.Białogard (m, ZP) - jest
8.Białystok (m, PL) - jest
9.Bielawa (m, DŚ) -jest
10.Bielsk Podlaski (m, PL) - brak
11.Bielsko-Biała (m, ŚL) - Biuro prasowe
12.Bieruń (m, ŚL) - brak
13.Biłgoraj (m, LB) - brak
14.Bochnia (m, MP) - brak
15.Boguszów-Gorce (m, DŚ) - brak
16.Bolesławiec (m, DŚ) -jest
17.Braniewo (m, WM) - brak
18.Brańsk (m, PL) – brak
19.Brodnica (m, KP) - brak
20.Brzeg (m, OP) - brak
21.Brzeziny (m, ŁD) - brak
22.Bukowno (m, MP) - brak
23.Bydgoszcz (m, KP) - Biuro prasowe
24.Bytom (m, ŚL) - brak , wydział promocji i informacji
25.Chełm (m, LB) - jest
26.Chełmno (m, KP) - brak
27.Chełmża (m, KP) - brak
28.Chodzież (m, WP) - brak
29.Chojnice (m, PM) - brak
30.Chojnów (m, DŚ) - brak

„Poprosił o zestawienie wszystkich przetargów l i 2 rokowań na sprzedaż nieruchomości z wyłączeniem mieszkaniowych, w tym roku do daty dzisiejszej sesji. Z podaniem daty, ceny wywoławczej, efektu przetargu i jeżeli nieruchomość została sprzedana to za ile?"
Tabelka jest załącznikiem do tego pisma.



„Stwierdził, że kolejna interpelacja wynika z odpowiedzi, którą dzisiaj otrzymał, na pytanie zadane na poprzedniej sesji tj."na jakim etapie jest wycena wartości udziałów miasta w MZMK i BPEC-u i czy koszty tych wycen mają ponieść spółki, czy też Burmistrz wystąpi z inicjatywą zmiany budżetu., by te koszty poniósł właściciel?" Stwierdził, że otrzymał odpowiedź, że wycena tych spółek nie jest na żadnym etapie, jeżeli zaś będą czynione tego typu wyceny, to powinna ponieść je spółka.
W związku z tym powiedział, że chciałby zapytać, czy przystąpiono do wyceny udziałów MZMK (ponieważ sprzedaż udziałów i dochód, przychód z niej jest wpisany w tegorocznym budżecie miasta) i czy ta sprzedaż w tym roku nastąpi?"

Uprzejmie informuję po raz kolejny Pana radnego, iż wycena udziałów miasta w MZMK nie jest obecnie na żadnym etapie z czego wynika, że nie przystąpiono do wyceny. Liczę na to, że sprzedaż nastąpi w tym roku o ile znajdą się oferenci.

„Radny Andrzej Ogonek stwierdził , że ponieważ spółka BPEC jest spółką o dużej wartości, więc nie jest to kwestia prostej szybkiej wyceny. Jeżeli więc w roku przyszłym miałaby nastąpić sprzedaż udziałów, bo tak jest to zapisane w prognozie zadłużenia, to kiedy te procedury się rozpoczną? Dodał, że Pan Burmistrz uważa jak wynika z odpowiedzi, którą otrzymał, że koszty wyceny powinna ponieść spółka, natomiast on uważa, że jest to działanie na niekorzyść spółki i koszty powinien ponieść właściciel, czyli w tym przypadku Gmina. Poprosił o prawną interpretację, czy ten sposób myślenia jest prawidłowy?"
Uprzejmie informuję, że w sprawach dotyczących wyceny jakiejkolwiek spółki nie jest „to kwestia prostej szybkiej wyceny". W związku z pytaniem dotyczącym wyceny uprzejmie informuję, że wycena rozpocznie się w odpowiednim czasie, gdyż wycena ta musi być jak najbardziej aktualna w czasie zbywania udziałów. Uprzejmie informuję, że każda spółka ma prawo dokonać wyceny udziałów, a tym samym swojej wartości.

„Powiedział, że na poprzedniej sesji pytał, czy zmiana, skrócenie czasu pracy USC wpłynie na poziom obsługi mieszkańców Brzegu i jaką ekonomiczną korzyść uzyska w ten sposób miasto? Uzyskał odpowiedź, że: „niestety Wojewoda Opolski zobowiązał Gminę Miasto Brzeg do obsługi Gminy mieszkańców Gminy Skarbimierz w zakresie obsługi USC, nie zabezpieczając dodatkowych środków finansowych na obsługę tych mieszkańców, ponad to, to Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit odmówił ponoszenia kosztów na rzecz obsługi swoich mieszkańców przez Gminę Miasto Brzeg w zakresie działań USC. Dlatego też, następuje ograniczenie liczby pracowników, co wpływa na czas pracy USC, poziom obsługi jest zapewniony i nie zmieni się na gorsze, jedynie dostępność pogorszy się ze względu na brak wystarczających środków finansowych przekazywanych przez Wojewodę na te zadania. Jeżeli zaś chodzi o korzyści finansowe, to Miasto Brzeg nie będzie ponosiło dodatkowych kosztów na rzecz wykonywania nie dofinansowanych zadań zleconych przez Wojewodę Opolskiego". Radny Andrzej Ogonek stwierdził, że z odpowiedzi tej wynika, że pogorszy się i nie pogorszy, więc dla niego to nie jest odpowiedź, bo albo stwierdza się, że ze względu na wymienione ograniczenia pogarsza się poziom obsługi, a jeżeli chodzi o korzyści finansowe to też ma wątpliwości, bo zakres działań jakie USC ma do wykonania musi zostać wykonany, więc na czym ma polegać korzyść finansowa, rozumie, że na tym ,iż będzie je wykonywać mniejsza liczba osób i w krótszym czasie, co pogarsza warunki obsługi mieszkańców. Stwierdził, że nie jest to właściwy kierunek."
W związku z tym, że brak jest jakiegokolwiek pytania w tej interpelacji, a jedynie stwierdzenie, że nie jest właściwy kierunek dotyczący wykonywania czynności przez mniejszą ilość osób i w krótszym czasie uprzejmie informuję, że ta uwaga jest słuszna należy ją kierować do Rządu i Parlamentu gdyż to te instytucje wyznaczają kwoty przeznaczone na te czynności.

„Zapytał, czy prawdą jest, że nastąpiła rozbiórka części zabudowań byłej Świniami Wojskowej przy ul. Kruszyńskiej? Czy prawdą jest, że dokonanie tej rozbiórki odbyło się poprzez podmiot, który w momencie jej wykonywania nie miał tytułu prawnego do tej nieruchomości? Czy Pan Burmistrz w związku z naruszeniem w tej sytuacji prawa budowlanego, zechce skierować odpowiednie zawiadomienie do odpowiednich organów?"
Według informacji przekazanych przez Zarząd Nieruchomości Miejskich uprzejmie informuję, że w czasie powodzi w maju 2010 roku wzmiankowane obiekty zostały podmyte i uległy częściowemu zniszczeniu. Pozostałe mury stanowiły zagrożenie gdyż groziły zawaleniem. Dlatego też członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gołębi Pocztowych rozebrali je. Ponieważ Burmistrz Miasta nie dysponuje obecnie tym terenem, będzie jedynie prosił o wyjaśnienia zarządcę tej nieruchomości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz